„Życie jest sztuką spotkania, nawet jeśli w życiu jest tyle konfliktów”
Vinicius De Moraes, Samba da Bênção, na płycie Um encontro no Au bon Gourmet, Rio de Janeiro (2 sierpnia 1962)
W swoim wywiadzie pt "Otwieranie drzwi" udzielonym w 2018 roku Dominique Wolton ( dyrektorowi badań naukowych w CNRS, francuskim odpowiedniku PAN) papież Franciszek powiedział tak:
"Drogą się podąża. W pewnym hiszpańskim wierszu czy tamy: „Podążamy drogą, idąc”. A iść to komunikować się z innymi. Idąc, spotykamy innych. Podążanie drogą leży być może u podstaw kultury spotkania. Ludzie się spotykają, porozumiewają się ze sobą. Czy to w dobrych intencjach, z przyjaźnią, czy w złych, tocząc wojny, co jest przykładem skrajności. Wielka przyjaźń, lecz także i wojna są formami komunikacji. Istnieje porozumiewanie się poprzez agresję, do której człowiek jest zdolny. Kiedy mówię: „człowiek”, mówię o mężczyźnie i kobiecie. W momencie gdy osoba ludzka postanawia nie iść dalej, ponosi klęskę i nie wypełnia swojego ludzkiego powołania. Iść to być zawsze w drodze, zawsze się komunikować. Można pomylić drogę, można upaść... jak w historii o nici Ariadny, jak Ariadna i Tezeusz, można znaleźć się w labiryncie... Ale idziemy. Idziemy, myląc się, ale idziemy. Komunikujemy się. Przychodzi nam to z trudnością, ale porozumiewamy się mimo wszystko.
I dlatego dialog międzyreligijny nie oznacza osiągnięcia zgody we wszystkich kwestiach, tylko wspólną wędrówkę, w której każdy zachowuje własną tożsamość.
Bez relacji i spotkania z tym, kto jest odmienny, trudno jest mieć jasne i pełne poznanie siebie samych i swojej ziemi, jako że inne kultury nie są wrogami, przed którymi trzeba się chronić, ale są różnorodnymi odbiciami niewyczerpanego bogactwa życia ludzkiego. Spoglądając na siebie z perspektywy innej, odmiennej osoby, każdy może lepiej rozpoznać specyfikę własnej osoby i swojej kultury: jej bogactwo, jej możliwości i ograniczenia. Doświadczenie, dokonujące się w jednym miejscu, należy rozwijać „w kontraście” i „w harmonii” względem doświadczeń innych osób, żyjących w odmiennych kontekstach kulturowych. (fragment encykliki "Fratelli tutti").
Papież Franciszek .Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania w papieskich apartamentach, obmywając nogi muzułmance i transseksualiście, dokonując gestów pojednania z tradycjonalistami i świętując pięćsetlecie reformacji.
Kommentare