Jest jedno miejsce w Polsce szczególnie przeze mnie uwielbiane.
To Arboretum w Wojsławicach, koło Niemczy - najstarsze Arboretum w Polsce.
Arboretum to rodzaj ogrodu botanicznego, w którym gromadzi się drzewa i krzewy. Słowo to pochodzi od łacińskiego wyrazu arbor, które oznacza drzewo.
Jest to ogród o charakterze romantycznym, co umożliwiły szczególne walory przyrodnicze tego terenu oraz bogaty rodzimy drzewostan.
Miejsce to cechuje wyjątkowy mikroklimat.
Jego założyciel potraktował teren parku jak żywy obraz. Jego ramy tworzyły olbrzymie buki, kasztanowce, lipy, cisy, sosny, świerki oraz sędziwe dęby – pozostałości dawnego założenia ogrodowego. Na tle ciemnej zieleni drzew iglastych, jaśniejsze w tonacji drzewa liściaste miały pogłębiać perspektywę. Pionowe kolumny srebrzystych świerków kłujących zamykały całość kompozycji. Wnętrze swojego obrazu wypełnił grupami drzew, krzewów i roślin zielonych, atrakcyjnymi kolorystycznie o każdej porze roku.
Wszystkie okazy roślin posiadają szczegółową dokumentację, etykiety informacyjne, a unikaty specjalne tablice opisowe Arboretum nadal służy nauce oraz tysiącom gości, których przyciąga tu bujna przyroda i największe w Polsce kolekcje: Narodowa Kolekcja Historycznych Odmian Różaneczników (Rhododendron) Rasy Łużyckiej, bukszpanów (Buxus) i największa w Europie kolekcja liliowców (Hemerocallis).
Prawdziwie niezwykłym jest to, że mapa tego szczególnego Arboretum pokazuje je w kształcie ryby (poniżej mapa - widok z pocztówki ), której okiem jest Czereśniowe Wzgórze.
W północnej części Czereśniowego Wzgórza znajduje się Celtycki Horoskop Botaniczny. Jest tam tabliczka informacyjna na której można przeczytać następujące słowa;
"Niezwykły horoskop botaniczny łączy charaktery ludzi z drzewami. Aby poznać jego początki, należy cofnąć się do czasów, gdy żywioły przyrody dyktowały porządek świata, a ludzie zależni od kaprysów natury - bacznie ją obserwowali. Przypisanie ludzkich cech drzewom zawdzięczamy druidom, celtyckim kapłanom, mędrcom i wróżbitom (...).
" Horoskop tworzą posadzone w okręgu drzewa z celtyckiego horoskopu botanicznego wraz z opisującymi je tabliczkami. Na środku umownego "okręgu" znajduje się otoczony drzewami kamień z napisem "Horoskop Botaniczny".
Historia powstania:
Same Wojsławice należą od średniowiecza do Niemczy, a ich historia sięga odległych czasów. Nazwa osady pochodzi podobno od imienia rycerza Wojsława, zwanego też “rycerzem ze złotą ręką”, prawdopodobnie członka książęcej załogi oraz wychowawcy i opiekuna księcia Bolesława III Krzywoustego. W 1559 r. książę brzeski Jerzy II wykupił od miasta Wojsławice wraz z kilkoma wsiami i wybudował tu książęcy folwark oraz dwa duże ogrody. Pierwsze pisemne wzmianki o parku pochodzą z 1880 r. Jednak ogród dworski był dziełem rodu von Aulock, właścicieli majątku do 1848 r. To oni zaadaptowali naturalny krajobraz wraz z jego rodzimym drzewostanem do zakładanego przez siebie parku dworskiego, a także sprowadzili drzewa obcego pochodzenia, W 1880 r. właścicielem majątku w Wojsławicach został Fritz von Oheimb . To jemu Arboretum zawdzięcza swój obecny charakter. Ten śląski ziemianin, wybitny znawca roślin, ze świetną znajomością i dużym wyczuciem przebudował park. W 1983 r. cały obiekt Arboretum (blisko 5 hektarów) wpisano do rejestru zabytków kultury.
Σχόλια