W Lascaux we Francji odkryto fascynujące obrazy datowane metodą węglową jako pochodzące z okresu 18 000 lat przed Chrystusem. Rysunki skalne sugerują, że wówczas na co dzień stosowano lecznicze rośliny. Historyczne zapisy mówią, że olejki aromatyczne były częścią codzienności w Egipcie już 4500 lat p.n.e. zaś za cenne aromaty płacono czystym złotem. Starożytna literatura wedyjska wyszczególnia ponad siedemset leczniczych substancji, W Chinach olejki eteryczne znajdowały zastosowanie jako środki zaradcze w wielu dolegliwościach. Mowa o nich w zarówno Nowym jak i Starym Testamencie Pisma Świętego ponad dwieście razy. Starożytni Grecy i Rzymianie także stosowali olejki eteryczne, głównie w aromaterapii, do masaży leczniczych, higieny osobistej oraz w medycynie. Ibn Sina zwany Arabem Awicenną urodzony w 980 roku n.e. , skatalogował blisko osiemset roślin, opisując szczegółowo ich działanie na ludzki organizm.
Ciekawostka 1:
Podczas epidemii dżumy w XV wieku lekarze postanowili wypróbować mieszanki ajurwedyjskie w miejsce nieskutecznych leków. Zestaw obejmujący olejki: kamforowy, z wiązówki błotnej, rozmarynu i lawendy okazał się skuteczny. Jednocześnie, kadzidłem i sosną pospolitą, które palono na ulicach, odstraszano złe duchy. Tam, gdzie powszechnie stosowano te praktyki, zmarło z powodu dżumy mniej ludzi.
Ciekawostka 2:
W czasach średniowiecza aromaterapia była uważana za czarną magię i jej praktycy byli zmuszeni działać w podziemiach. Kościół katolicki zabronił ich stosowania, ponieważ wierzący uważali chorobę za karę boską. Dopuszczalne były modlitwa i upuszczanie sobie krew w nadziei na wyzdrowienie.
Olejki eteryczne są czymś więcej niż wysoce skoncentrowane wyciągi roślinne. Większość z nich posiada ogromne właściwości lecznicze wręcz uzdrawiające. Każdy olejek eteryczny zawiera około stu różnych składników, z których każdy działa na organizm w odmienny sposób. Mimo że słodko pachną i są często stosowane ze względu na miły aromat, olejki eteryczne tak naprawdę zawierają najpotężniejsze substancje chemiczne, jakie mogą wytworzyć rośliny pod wpływem działania słońca, wody i ziemi, które je odżywiają ( rzeczywistą esencję lub woń roślin, od których pochodzą)..
Wiele z nich wprowadza naturalną równowagę w organizmie, co z kolei może mieć dobroczynny wpływ na jego różnorodne systemy i procesy, w tym ciśnienie krwi, układ nerwowy, system hormonalny i trawienie. Wiele olejków eterycznych to naturalne środki przeciwbólowe, przynoszące ulgę w bólach poprzez działanie na układ nerwowy. Stosowane w aromaterapii są formą medycyny alternatywnej, olejki eteryczne mają cudownie pozytywny wpływ na każdy obszar życia, posiadając unikalne właściwości poprawiające stan ciała, umysłu i ducha.
Comments