Serdecznie polecam obszerny, wartościowy wywiad z ramach cyklu "Rozmowy Gnosis" z
Jerzym Prokopiukiem przeprowadzony przez Remigiusza Hanajo i Rafała Lewandowskiego.
Sam Jerzy Propopiuk - religioznawca, filozof, psycholog, gnostyk, antropozof - tłumacz i popularyzator literatury humanistycznej; autor wielu esejów - publikowanych w pismach naukowych i prasie kulturalnej. Twórca i redaktor naczelny Gnosis. Odszedł 21.03. 2021 .
Przytoczę fragment celem uczczenia jego pamięci, popularyzacji samego autora i jego myśli.
R.L.: Czy mógłby Pan w takim razie scharakteryzować ów rdzeń chrześcijański, Chrystusowy?
J.P.: Na ogół, odpowiadając na takie pytanie, mówi się o dwóch filarach chrześcijaństwa Chrystusowego. Pierwszy, ezoteryczny, opiera się na uznaniu zasady triadycznej w czasie: życia, śmierci i zmartwychwstania jako podstawowych zasad rozwoju i zbawienia człowieka. Człowiek jest w określonym stanie — to jest jego życie. Z judeochrześcijańskiego punktu widzenia jest to życie upadłe, w stanie grzechu. Ten grzeszny człowiek, mówiąc niemal językiem św. Pawła, musi umrzeć po to, żeby móc zmartwychwstać na wyższym poziomie jako człowiek zbawiony. Przychodzi Chrystus i swoim egzemplarycznym życiem pokazuje, że tak się robi, że tak być powinno — i jak to się robi. Reprezentuję punkt widzenia mocno nieortodoksyjny, gdyż sądzę, iż wykonanie tego programu, jaki daje nam Chrystus, w skali jednego życia dane jest tylko nielicznym, w związku z czym trudno obejść się tu bez reinkarnacji. Innymi słowy u zdecydowanej większości spośród nas ta przemiana musi się odbywać poprzez wiele wcieleń i wtedy dopiero na końcu następuje zmartwychwstanie jako pełne przetworzenie nie tylko ciała astralnego, eterycznego, ale i fizycznego, czyli zmartwychwstanie w pełnym sensie tego słowa.
R.L.: Ten pierwszy filar można więc nazwać inicjacyjnym.
J.P.: Tak, jest to droga inicjacji dana do przejścia nielicznym. Jednakże w moim przekonaniu, jeśli ktoś chce zasługiwać na imię chrześcijanina, to musi w jakiejś mierze uwzględniać ten filar. Drugim filarem jest totalna miłość z totalnym wybaczeniem. Chrystus zapytany ile razy ma wybaczać, odpowiada: 7 razy po 77, czyli de facto zawsze. Jest to miłość bez żadnych ale. Chrześcijanin jest całkowicie bezbronny i na tym polega jego wyższość, jakkolwiek dla nas, dziś, może się to wydawać niezrozumiałe. Tego rodzaju totalne miłowanie znamy również w buddyzmie i wielu innych religiach, oczywiście nie en masse. Jeśli ktoś potrafi się zdobyć na taką postawę, to jeszcze nie znaczy, że jest chrześcijaninem. Aby mógł być nim w pełni, musi uobecniać w swoim życiu oba filary, przynajmniej jako dążenia, podjąć wysiłek ich realizacji (...).
Jerzy Prokopiuk - urodził się 1931 jak sam o sobie mówił w znaku Bliźniąt pod patronatem Hermesa.
Myśl Steinerowska i Jungowska były filarami jego zainteresowań w obszarze ezoteryki, religioznawstwa, filozofii i psychologii głębi. Jego dorobek twórczy obejmuje zarówno prace przekładowe (z języków: angielskiego, niemieckiego i francuskiego), jak eseistyczne i książkowe - 135 pozycji : Mistrz Eckhart, J. W. Andraea, Anioł Ślązak, Telemann, J. W. Goethe, Fr. Schiller, Novalis, Schleiermacher, Hegel, Eliphas Lévi, Rudolf Steiner, Max Heindel, Sédir, Freud, C. G. Jung, Erich Neumann, Karl Kerenyi, Erich Fromm, Wolfgang Pauli, James Hillman, Max Weber, Aldous Huxley, Gerardus van der Leeuw, Ernst Jünger, Galbraith, C. J. von Weizsäcker, Ruth Benedict, E. O. James, Eliade, Paul Johnson, Runciman, Goodrick-Clark, Piggott, Drewermann, Meckelburg, Lurker, Welburn, Sora, Storr i Wehr, jak też (powieściopisarze) Herman Hesse, Goetz i Ende.
Jego eseistyka obejmuje 594 (drukowane) pozycje – od pism codziennych poprzez tygodniki, miesięczniki, kwartalniki i roczniki – z lat 1959–2016
Jest autorem ponad 25 książek własnych takich jak: Peregrynacje ezoteryczne. Wtajemniczenie spontaniczne, „Czwarty Wymiar”, 1996–2010, Gnoza i gnostycyzm, 1998, Labirynty herezji, 1999, Ścieżki wtajemniczenia. Gnosis Aeterna, 2000, Nieba i piekła. Okultyzm, mistyka i demonologia, 2001, Szkice antropozoficzne. Chrześcijańska droga poznania świata duchowego, 2001, Światłość i Radość. Zapiski z życia duchowego, 2003, Jestem heretykiem. Ogdoada gnostycka, 2004, Rozdroża, czyli zwierzenia gnostyka, 2004, Dzieje magii. Wprowadzenie, 2006, Dusza ludzka – oś świata, 2007, Piękno jest tylko gnozy początkiem, 2007, Proces templariuszy, 2005, 2009, Matrix, czyli okultystyczny bróg, ale nie plewiony, 2008, Herezja znaczy wolność, 2008, Hermes – wysłannik bogów, 2008, Mój Jung, 2008, Luciferiana: między Lucyferem a Chrystusem, 2009, Mel vitae – Miód życia(75-lecie Jerzego Prokopiuka), 2010, Historia Różo-Krzyża, 2013, Manifest wolności, (wraz z Pauliną Piotrowską), 2014, Władcy siedmiu planet, 2015, Pod Słońcem Gnozy (80-lecie Jerzego Prokopiuka), 2015, Ostatni końcowy, 2016, Światłość i Radość, 2016.
Comentarios