„Utalentowani ludzie posiadają określone osobowościowe cechy: po pierwsze wysoka motywacja osiągnięć, nadzieja na sukces i brak strachu przed porażką, co pozwala pokonać trudności i nie porzucać sprawy przy pierwszych niepowodzeniach; po drugie osobiste zaangażowanie , niezależność i przekonanie o ważności swojej sprawy. Dla utalentowanego człowieka osobiste zdanie jest ważniejsze od społecznych standardów . Utalentowani ludzie są niezależni, mało sugestywni, nie poddający się grupowej presji, są otwarci na wszystko co nowe i niezwyczajne, nie boją się niezwykłych i nieoczekiwanych sytuacji, mają rozwinięte poczucie estetyki i cierpliwości w stosunku do innych ludzi. Z reguły nie są agresywni i w związku z tym są bardziej temperamentni/ekspresyjni i niespokojni, bardziej poważni i trzymający się na uboczu w kontaktach aniżeli inni ludzie.”
„Istnieje jakby uogólniony portret utalentowanego człowieka. Po pierwsze, posiada autonomię zachowania, może iść pod prąd, sprzeciwić się zdaniu grupy i nie poddaje się naciskowi społecznego otoczenia. …To nie jest upór. Jest dostatecznie elastyczny, jak każdy intelektualnie utalentowany człowiek. Nie jest skłonny do konfrontacji, nie jest agresywny, ale ma śmiałość pozostawać niezależnym w swoich osądach i postępowaniu. Po drugie, może długo zajmować się jedną sprawą bez jakiejkolwiek gwarancji na sukces. …Jest ciekawy, czy ta prawda jest tak niepodważalna, jak się uważa. Jest gotów do dialogu, jest gotów nie odrzucać żadnej, nawet najbardziej nieoczekiwanej propozycji.
Talent –
to nie są szczególne zdolności, a cecha osobowości jako całości.
„ U podstawy talentu osoby leży unikalne połączenie wysokiego poziomu rozwoju ogólnych i szczególnych zdolności, motywacji, cech charakteru i właściwości temperamentu” .
( wypowiedzi : rosyjski psycholog w dziedzinie psychologii twórczości – W. H. Drużynin. , artykuł „ Zdolność, talent, genialność” oraz profesor Michał Lewin )
"Ażeby zdolność przekształciła się w talent niezbędna jest jednolitość osobowości, która wyraża się we współbrzmieniu trzech fundamentalnych zdolności – umieć, chcieć i działać."
( profesor Michał Lewin)
Comments