top of page
Zdjęcie autorammarboretum

Otwarcie się na obecność.


"Dlaczego dialog?

Ponieważ umożliwia on otwarcie się na drugiego, jego argumentację i obecność. Dialog nadaje sens ludzkiej komunikacji, wykraczając poza skuteczność i ograniczenia techniczne."


Te słowa wypowiedział w swoim wywiadzie pt "Otwieranie drzwi" udzielonym w 2018 roku Dominique Wolton (dyrektorowi badań naukowych w CNRS, francuskim odpowiedniku PAN) papież Franciszek.

Dalej mówi tak:


Paradoksalnie płaszczyzną, na której się odnaleźliśmy, okazała się wspólna nam filozofia komunikacji. Dać człowiekowi pierwszeństwo przed techniką. Pogodzić się z brakiem porozumiewania się, wspierać dialog, odtechnicznić wymianę informacji, by odnaleźć wartości humanistyczne. Zaakceptować to, że komunikacja oznacza tyleż samo negocjacje i współistnienie, co uczestnictwo. Traktować porozumiewanie się jako działalność polityczną, polegającą na dyplomacji.

Nasz sposób myślenia i logika nie zawsze się pokrywają.


Wielkość komunikacji polega na próbie zrozumienia się i zaakceptowania różnic. […] Oto wyzwanie: próbować zrozumieć odmienność w tym otwartym świecie, unikać monopolu jednego dyskursu, religijnego czy politycznego, wspierać porozumienie ponad podziałami.


Usiąść i słuchać drugiego człowieka – zachowanie charakterystyczne dla spotkania między ludźmi – to wzór postawy otwartości tego, kto przezwycięża swój narcyzm i akceptuje drugiego, zwraca na niego uwagę i przyjmuje go do własnego kręgu. Ale „dzisiejszy świat jest przeważnie światem głuchym [...]. Czasami prędkość współczesnego świata, szaleńczy pośpiech nie pozwala nam dobrze słuchać tego, co mówi inny człowiek. A kiedy jest w połowie zdania, przerywamy mu już i chcemy odpowiedzieć, kiedy jeszcze nie skończył. Nie możemy stracić zdolności do słuchania. Św. Franciszek z Asyżu usłyszał głos Boga, usłyszał głos ubogiego, usłyszał głos chorego, usłyszał głos przyrody. A to wszystko przekształca go w pewien styl życia. Chciałbym, aby ziarno św. Franciszka rosło w wielu sercach”

fragment wypowiedzi z filmu Wima Wendersa "Papież Franciszek i jego przesłanie" (2018).


Papież Franciszek. Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania w papieskich apartamentach, obmywając nogi muzułmance i transseksualiście, dokonując gestów pojednania z tradycjonalistami i świętując pięćsetlecie reformacji.



13 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


ty8.JPG

Moje Arboretum [Lazurowy Ogród Magii - Życia] powstało z myślą o Tobie.  Jest to miejsce dedykowane Tobie, który/a cierpisz z powodu  uczucia odmienności, odtrącenia, zagubienia lub samotności. -  Tobie, który jesteś często nieświadomy, że tak naprawdę jesteś niepowtarzalny, niezwykły, wyjątkowy i wspaniały.

Również Tobie, który poprzez własną wrażliwość czujesz się we współczesnym świecie zagubiony/a bądź przytłoczony/a, a także Tobie, które na co dzień zmagasz się  z przeciwnościami losu. Niech to miejsce będzie dla Ciebie oparciem, a słowa wsparciem, pomocą i pocieszeniem. Niech przyniosą Ci inspirację i staną się poręczą w odnalezieniu w sobie samym niezwykłej Wartości i Cudu Istnienia. A także  w odnalezieniu radości  z życia Tu i Teraz i Zawsze..

MOJE ARBORETUM TO ŚCIEŻKA SERCA W PRZESTRZENI MIŁOŚCI,

NA KTÓRĄ CIĘ DZISIAJ ZAPRASZAM.

.

Moje Arboretum

Child%20relaxing%20on%20the%20beach%20ag

 Archiwum

Zapraszam do kontaktu.

Thanks for submitting!

bottom of page