Nieznane wcześniej zastosowanie mandali w psychologii jako pierwszy zauważył szwajcarski uczony Karl Gustaw Jung, który sam praktykował ich rysowanie każdego dnia.
Jung zauważył, że te charakterystyczne rysunki są znakomitą terapią dla najmłodszych pacjentów umożliwiając im osiągnięcie stanu głębokiego relaksu i odprężenia. Było to idealne rozwiązanie dla dzieci, których problemy były spowodowane nadmiernym stresem.
Mandale są z powodzeniem wykorzystane również w dzisiejszej psychologii, szczególnie przy pracy z dziećmi nadpobudliwymi – rysowanie lub kolorowanie skomplikowanych silnie poprawia koncentracje dziecka.
Co ciekawe, wykorzystanie skomplikowanych rysunków innego rodzaju nie daje tak dobrych rezultatów.
Oczywiście rysowanie mandali będzie też znakomitym sposobem relaksu dla ludzi dorosłych. Liczne eksperymenty potwierdzają korzyści dla naszego zdrowia psychicznego płynące z ich rysowania:
pomagają na znalezienie spokoju podczas ataków paniki i zdenerwowania,
zwalczają rozkojarzenie i pozwalają skupić się na konkretnym problemie,
rozwijają naszą twórczość i wyobraźnie,
przyczyniają się do osiągnięcia stanu relaksu.
Jeżeli mandale narysujemy z oczyszczonym umysłem, to otrzymany wzór może być również odpowiedzią na wiele pytań ( najlepiej wziąć kilka głębokich oddechów, zamknąć oczy i posiedzieć wygodnie w ciszy przez kilka minut. Warto też zadbać o izolację od innych domowników ).
To coś na zasadzie spotykanej na filmach sceny, gdzie psycholog pyta pacjenta „co widzisz na tym obrazku ?” i na tej podstawie określa jego stan psychiczny.
W podobny sposób wykorzystywana jest również mandala, gdzie użyte przez nas kolory, narysowane kształty i układy mogą być odzwierciadleniem podświadomości. Na ich podstawie specjaliści potrafią analizować nasza kondycje psychiczną.
Pierwszym krokiem będzie wybranie naszej mandali.
Idealnie jeżeli byłby to rysunek stworzony przez nas samych, jednak wystarczy, że znajdziemy w internecie wzór który najbardziej do nas przemawia i cieszy nasze oko.
W zależności od tego jakie obszary naszego życia chcemy poprawić, powinniśmy skupić się na mandalach w odpowiednich kolorach.
Znaczenie poszczególnych kolorów / znaczenie kolorów mandali/:
zielony zdrowie fizyczne i kondycja psychiczna
fioletowy duchowy spokój i skupienie
żółty wiedza i szczęście
czarny tajemniczość i dogłębne analizowanie
czerwony siła do działania
pomarańczowy intuicja i kreatywność
niebieski spokój wewnętrzny i skupienie
Kolejny etap to zwykła medytacja, podczas której wpatrujemy się w znaleziony wcześniej obraz. Jeżeli jesteśmy odpowiednio zrelaksowani a nasze myśli są daleko od codziennych problemów, to szybko zostaniemy pochłonięci i zrelaksowani przez niepowtarzalne kształty obrazu.
Wystarczy zaledwie kilka minut takiej medytacji i aby skutecznie poprawić swoje nastawienie do świata i naładować się energią.
Musisz tego spróbować !
Comments