"Uwolnienie z jednoczesnym odpuszczeniem jest jak nagłe pozbycie się wewnętrznego napięcia albo jak zrzucenie ciężaru. Towarzyszy mu natychmiastowa ulga i lekkość oraz poczucie wolności i szczęścia."
David R. Hawkins
Jeśli świadomie uwalniasz świat nie ma już na to wpływu i nie jesteś dłużej zależny.
Nie jesteś już ofiarą. Nosimy ze sobą ogromny, nagromadzony zasób negatywnych uczuć, postaw i przekonań. Zgromadzone napięcie
sprawia, że cierpimy, jest przyczyną wielu chorób i problemów. Usprawiedliwiamy, nazywając ten stan nazwać „ludzką naturą”. Jednak pragniemy uciec od tego na niezliczone sposoby od wewnętrznego zamętu spowodowanego strachem
i staramy się uniknąć cierpienia.
Poczucie własnej wartości jest stale narażane na niebezpieczeństwo pochodzące zarówno z zewnątrz, jak i od nas samych. Gdy przyjrzymy się uważniej, zobaczymy, że ludzkie życie jest niekończącą się skomplikowaną walką, której celem jest ucieczka przed wewnętrznymi lękami i oczekiwaniami, które projektujemy na świat.
David R. Hawkins
Sposoby radzenia sobie z uczuciami:
TłUMIENIE I WYPIERANIE UCZUĆ.
Wypieranie dzieje się nieświadomie– tłumienie świadomie. Uczucia zazwyczaj sprawiają
cierpienie, a my staramy się mimo to dalej funkcjonować, najlepiej jak tylko możemy.
Wypieramy uczucia, ponieważ towarzyszy im tak wiele po czucia winy i strachu, Z poczucia winy i strachu wypieramy reakcję albo uczucie i im zaprzeczamy. Zamiast je odczuwać, projektujemy na świat i ludzi wokół nas.
Doświadczamy tego uczucia jako czegoś, co należy do „nich”. Następnie „oni” stają się wrogami, a
nasz umysł poszukuje i w końcu znajduje odpowiednie usprawiedliwienie, Projekcja to najsilniej działający mechanizm we współczesnym świecie. Poczucie wartości budujemy
kosztem innych - jest przyczyną wszelkich ataków, przemocy, agresji i każdej formy destrukcji społecznej Jest przyczyną wojen, konfliktów i zamieszek społecznych.
Wyrażenie negatywnych uczuć pozwala na częściowe wypuszczenie wewnętrznego napięcia, lecz nie znaczy to, że się tych uczuć pozbyliśmy.
David R. Hawkins
Jeśli przerzucimy negatywne uczucia na innych– odczują je oni jako atak i z kolei sami będą zmuszeni do stłumienia, wyrażenia powstałych uczuć lub ucieczki przed nimi. Dlatego wyrażanie negatywności prowadzi do pogorszenia i rozpadu relacji. Znacznie lepszym wyjściem jest przyjęcie odpowiedzialności za własne emocje i zneutralizowanie ich. Wówczas do wyrażenia pozostaną jedynie uczucia pozytywne.
David R. Hawkins
Z czasem napór stłumionych uczuć zaczynamy odczuwać jako rozdrażnienie, zmienne nastroje, napięcia mięśni karku i pleców, bóle głowy, skurcze, zaburzenia menstruacji, zaparcia, niestrawność, bezsenność, nadciśnienie, alergie i inne dolegliwości fizyczne.
UCIECZKA.
Polega na unikaniu uczuć poprzez odwracanie od nich uwagi.
To unikanie kontaktu ze swoim wnętrzem i za pomocą niezliczonych zajęć nie dopuszczać do siebie uczuć. Przeraża stanięcie twarzą w twarz z samym sobą, chwila samotności– napawa grozą. Stąd ustawiczne gorączkowe aktywności: niekończące się spotkania towarzyskie,
gadanie, wymienianie wiadomości tekstowych, czytanie, słucha nie muzyki, pracowanie, podróżowanie, zwiedzanie, przejadanie się, hazard, włączanie filmów, łykanie leków, zażywanie używek i bywanie na imprezach. Rozwój duchowy zostaje zahamowany - rozwija się jakaś fizyczna lub emocjonalna dolegliwość, choroba, przedwczesne starzenie i śmierć.
Comments